Az egyiptom pantheon onomasztikonja

 

Ezen az oldalon az ókori Egyiptomiak isteneivel, istennőivel ismerkedhetsz meg. A táblázatban az istenek a ma használt magyar nevük szerint, abc sorrendben szerepelnek, de kiemeltem a héliopoliszi kilencséget, valamint a memphiszi, a thébai és az elephantinéi istenháromságot. A leírásokat, melyek enciklopédiaszerű szócikkek, az istenek nevére kattintva érhetitek el. Mielőtt részletesen megismerkednél az egyes istenekkel és istennőkkel, ajánlom, hogy olvasd el az alábbi bevezetőt az egyiptomi vallásról:

 

Istenség

Nevének hieroglif írása

Átírás

Szerepe

Kultuszközpont

Ábrázolás

A héliopoliszi isteni kilencség

       

Atum

jtmw

Héliopoliszi teremtőisten. A napisten egyik megjelenési formája. Leggyakrabban Kettős koronát viselő, istenszakállas férfiként ábrázolták.

Héliopolisz


Su

 

Sw

A levegő és fény istene. Atum fia és Tefnut fívére. Általában structollat viselő, istenszakállas férfiként jelenik meg.

Héliopolisz, Leontopolisz


Tefnut

tfn.t

A pára istennője és a Napisten szeme. Atum leánya., Su nővére és felesége. Leggyakrabban oroszlánfejű nőként találkozhatsz vele, aki a fején ureuszos napkorongot visel.

Héliopolisz, Leontopolisz


Geb

gb

Földisten és a föld megszemélyesítője. Su és Tefnut fia. Ozirisz, Ízisz, Széth és Nephthüsz apja.  Általában a fején libát viselő férfiként ábrázolták, vagy Nut alatt fekvő férfiként.

Héliopolisz, Koptosz


Nut

vagy

nw.t

Égistennő, Geb testvére és hitvese. Ozirisz, Ízisz, Széth és Nephthüsz anyja. Ré anyja is lehet. A Tejút, valamint a sírkamrák, koporsók megszemélyesítője.

Héliopolisz


Ozirisz

  vagy

wsjr

Az alvilág ura és termékenségisten. Geb és Nut gyermeke. Ízisz fívére és hitvese, Hórusz apja. Anubisz apja is lehet. Gyakran mumialepelbe burkolt férfiként jelenik meg, fejjén Ozirisz-koronával.

Abüdosz, Buszirisz


Ízisz

As.t

Anya- és oltalmazó istennő. Ozirisz testvére, és felesége. Hórusz anyja.  Általában nőként jelenik meg, fején a trón hieroglifával, vagy Hathor-koronával.

Philae, Behbeit el-Hagar.


Széth


stS

A káosz, az idegen területek, a vihar és a sivatag istene. Ozirisz gyilkosa, ugyanakkor a Napisten védelmezője. Nephthüsz fívére és hitvese. Gyakran Széth-állatfejű férfiként találkozunk vele.

Ombosz, Avarisz, a Nyugati sivatag oázisai


Nephthüsz

 

nb.t-Hw.t

Sirató- és halotti istennő, védelmező istennő. A király isteni dajkája. Geb és Nut leánya. Széth húga és hitvese.  Anubisz anyjának tartják.  Jellemzően nőként örökítették meg, fején nevének hieroglifáival.

Héliopolisz, Szepermeru


A memphiszi háromság

Ptah

  

 

ptH

Memphisz teremtőistene és a kézművesek patrónusa. Szakhmet férje és Nofertum apja. Általában szoros lepelbe burkolt férfiként ábráolják, nyakában uzeht-gallérral és menattal, fején sapka koronával.

Memphisz


Szakhmet

sxm.t

A háború, a járványok és a gyógyítás istennője, valamint anyaistennő. Az orvosok és állatorvosok patrónusa. Ré leánya és szeme. Ptah felesége és Nofertum anyja.

Memphisz


Nofertum

nfr-tm

Az ősvízből kiemelkedő lótuszvirággal azonosított isten és az illatszerek, illletve a gyógyítás istene. Egyiptom védelmezője és a Napisten egyik alakja. Ptah és Szakhmet fia.

Memphisz, Butó


A thébai háromság

Amon

 
vagy

jmn
vagy

jmn-ra

Teremtő- és napisten. Az istenek királya. Az Újbirodalom idején a király isteni atyja. Thébában a társa Amonet vagy Mut, utóbbival közös gyermeke Honszu.

Théba, Tanisz, Hibisz, Gebel-Barkal


Mut

mw.t

Anyaistennő és napszem. A király és az állam védelmezője. A holtakat is oltalmazta a démonoktól. Thébában Amon hitvese és Honszu anyja. Általában Kettős koronát viselő nő, vagy oroszlánfejű nő.

Théba, Tanisz


Honszu

xnsw

Hold- és gyógyító isten, aki képes kiűzni a betegségeket okozó démonokat. Sorsistenként számlálja az életidőt, és meghatározza annak hosszát. Thébában Amon és Mut, Kom-Ombóban Szobek és Hathor fia.

Théba, Tanisz, Kom-Ombo


Az elephantinéi háromság

Khnum

vagy

Xnmw

Teremtő- és fazekas isten. A Nílus áradásának istene. A Nílusisten teremtője és a katarakta vidék ura. Fazekasistenként ő formálja meg a világtojást, valamint az ember testét és káját. Elephantinén Szatettel és Anukettel alkot hármasságot.

Elephantiné, Eszna


Szatet

st(j).t

Egyiptom déli határvidékének őre és a Nílus áradásának istennője. Az elephantinéi gránitbányában dolgozók oltalmazója. Hathorral azonosulva Ré szeme is lehet. Elephantinén Khnummal és és Anukettel alkot hármasságot.

Elephantiné


Anuket

anq.t

Egyiptom déli határvidékének oltalmazója, a Nílus áradásának istennője. A vadászat istennője. A király dajkája, olykor anyja is lehet. Ré leánya. Elepantinén Khnummal és Anukettel alkotott hármasságot.

Elephantiné, Szehel szigete


 

Aker

Akr

Földisten, aki a keleti és a nyugati látóhatárt, valamint a föld alivlágba nyúló mélységeit személyesíti meg. Segít a királynak bejutni a Túlvilágra és oltalmazza őt és a Napistent az alvilági útja során. Semlegesíti a mérgeket.

-


Amenhotep, Hapu fia

jmn-Htp zA Hpw

Amenhotep, Hapu fia valós történelmi személyként III. Amenhotep egyik bizalmasa, tanácsadója és főépítésze volt. Később gyógyító és  védelmező istenként tisztelték. Egyik jelzője az "írás őrzője".

Théba, Qasr el-Aguz

Amonet

jmn.t

Amon női párja. A király dajkája. A holtak védelmezője a Túlvilágon. A Szaiszi kortól Amonnal együtt a teremtés előtti nemlétet jelképező 4 istenpár egyike, a hermupoliszi Nyolcság tagja. A Napisten kíséretének tagja.

Théba

Anat

antj.t

Ugariti hadistennő, a király védelmezője a csatamezőn. Ré leánya, Széth, Baál vagy Resep felesége. Gyakran azonosították Hathorral.

Tanisz

Andzseti

anDt.j

A 9. alsó-egyiptomi nomoszból származik, ahol egy vízfolyam istene volt. A Piramisszövegekben a keleti nomoszok vezetőjének nevezik. Korán összeolvad Ozirisszel, később pedig Szokarisszal.

Andzseti nomosz

Anubisz

 

jnpw

Ősi halotti isten, a temetők ura, a balzsamozás istene. A halotti szertartások felügyelője. Egyiptom és Ozirisz ellenségeinek legyőzője. A Görög-római korban az élők védelmezője is.

A 17. felső-egyiptomi nomosz, Szakkara


Aton

itn

Teremtő- és napisten. Ekhnaton korának legfőbb istene. Általában ureuszos napkorong, a sugarai végén kezekkel, amelyekkel ankh jelet nyújt a királyi család tagjai felé.

Akhet-Aton (Amarna)


2. oldal

(Ápisz - Jahmesz-Nefertari)