Maatkara egyiptológiai fóruma

Dzsószer lépcsős piramisa, Maat, Nílus-parti táj ültetvényekkel
* GyIK    * Keresés
 * Regisztráció   * Belépés 
Pontos idő: 2017.04.24. 17:01

Időzóna: UTC

Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 29 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Ozireion
HozzászólásElküldve: 2011.03.18. 22:29 

Amint írtam, az a véleményem, hogy nem megállapítható, hogy tengerjáró hajó lett volna-e. Úgy vélem, hogy a rajzot utólag, valamikor az ókor végén, vagy a középkor folyamán firkálta oda valaki, aki ókori egyiptomi hajót csak sírábrázolásokon látott (de ott igen). A kormány, kötélzet, vitorla számomra egyáltalán nem ismerős.

KEMET = Az Ókori Egyiptom - új Fórum, új Képtár!

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2011.03.18. 08:16 

Köszi hogy kiraktad a képeket HoremWeb!

Mi a véleményed?? Mert én kételkedek hogy "tengerjáró hajó" lenne... így utólag...
Ahhoz túl tiszta, és túl jól szerkesztett.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2011.03.17. 22:19 

Én úgy vélem, hogy nem tengeri, hanem nílusi hajókat ábrázolnak a rajzok, és máshol látott ábrázolások alapján, nem pedig személyes tapasztalatból rajzolta, aki rajzolta. Legalábbis a vitorlást. Valószínűbbnek tartom, hogy valami korai sír (mint a nevezetes [hierakónpoliszi??? fejből most nem megy...] 100-as sír) ábrázolásait próbálta felidézni. A vitorla formája, a kormány alakja, és a hajó arányai úgy általában nem stimmelnek. A felette balra lévő rajz is egy nílusi teherbárkára emlékeztet engem. Igazság szerint azért ezek a kijelentéseim nagyon szubjektívek és korántsem megalapozottak – ahhoz az kellene, hogy alaposabban átnézze az ember a főbb egyiptomi hajófajtákat.

A tengeri hajózás egy igen széles időtartományban jelen volt: az Óbirodalom idején már szinte biztosan hajóztak Szíra-Palesztína felé, és ez ugyan időnként háttérbe szorult, de nem tűnt el teljesen. Hatsepszut punti expedíciója nem abban volt különleges, hogy tengerre szálltak, hanem az irányában. Hozzá tartozik, hogy az egyiptomiak a tengeren is a partmenti hajózás hívei voltak, nem igazán voltak ügyes tengeri hajósok. (Mihez képest... Mondjuk a türosziakhoz képest valószínűleg nem.)

A rajzok elhelyezkedése:
Kép

A fenti képen látható egy lejárat. Az attól (nekünk) jobbra álló második oszlop túlsó felén van a rajz, és csak a templomon kívülről látszik, mert a lépcső le van zárva (2009-es állapot), eléggé ingatag volt már 2006-ban is.
Kerestem, de nem találtam a templomban máshol hasonló rajzot. Ami gyanússá vált, azokról rendre kiderült, hogy a szemem csapott be, vagy a kő természetes színeződését tette rajzszerűvé a felületén kialakult mohos-szöszös izé. Az "osireionuj 01.jpg-n bejelölt kisebb "rajzok" is hasonlóak – jobb híján egy igen nagy gyújtótávolságú teleobjektívvel néztem meg őket. Egy ilyen "árnyékra vetődésem" emléke ez a kép. (Többet nem őriztem meg, mert minek...)

Csatolmányok:
Magyarázat: "Ismeretlen jel" - tengerjáró hajó lenne? - Anubisztól
ozireion ismeretlen jel 2.JPG
ozireion ismeretlen jel 2.JPG [ 18.75 KiB | Megtekintve 3310 alkalommal. ]
Magyarázat: Egy másik kép, a rajzok elhelyezkedését mutatja - Anubisztól
osireionuj0.jpg
osireionuj0.jpg [ 148.04 KiB | Megtekintve 3310 alkalommal. ]
Magyarázat: Kép a nevezetes graffitikről és a körülöttük található, halványabb jelekről - Anubisztól
osireionuj 01.JPG
osireionuj 01.JPG [ 125.61 KiB | Megtekintve 3310 alkalommal. ]

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2011.03.17. 11:49 

Amennyire én tudom, az egyiptomiak egy időben hajóztak a tengeren, és nagyon hasonlít ez a rajz egy olyan hajóra. Ezt azért merem mondani, mert épp a minap olvastam vissza egy régebbi cikket, ami arról írt, hogy újraalkottak egy ősi egyiptomi hajót! Lehetséges szerinted hogy a tengeren is használt hajóik egyikét ábrázolja?? Mert ha igen, akor a kérdés, hogy miért????? Csuppa kérdés kérdés hátán, de pont ezt szeretem Egyiptomban! :D

...mindíg akad valaki, akinek érdekében áll, hogy ilyesmik megőrződjenek, vagy így, vagy úgy...

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2011.03.14. 19:51 

Hát, az, hogy nem az utóbbi években került oda, az biztos :D De hogy az időszámításunk előtt vagy után, az másik kérdés. Évek óta szemmel tartom azt a kis rajzot (pontosítsunk: 2004-ben, 2006-ban és 2009-ben is megnéztem jó alaposan, már amennyire a távolsága miatt lehetett), és nem láttam rajta sem fakulásnak, kopásnak, sem újrarajzolásnak nyomát. Tudni való, hogy az egyik pillér északi oldalán van, ahol nem éri a nap, így a vörös festék sem fakul olyan intenzíven. Ugyanakkor nem tartom valószínűnek, hogy a templom működésének ideje alatt, vagy az előtt ott lett volna, mivel egy, nagyon halovány maszaton kívül sehol nem láttam a templomon hasonló díszítést, és nem is olvastam ilyenről. (Egyértelműen későbbi graffitik persze akadnak, de azok egyértelműek.)
Bár nagyon hasonlít a predinasztikus és protodinasztikus hajóábrázolásokhoz, de vannak látható különbségek, például a kötélzet ábrázolásában. Kicsit emlékeztet arra, mintha valaki ilyen korai hajóábrázolást akart volna oda rajzolni, de nagyjából emlékezett csak... (El ne áruljátok Ágiéknak, de a Mwt melletti Archaeological Parkban - a tevesziklánál, ahol az a szép, színjátszó, morzsolódó homokkő van - magam is elkövettem hasonló csínyt: az olaszországi Val Camonica-i őskori lelőhely, az esinei sziklarajzok stílusában bekarcoltam egy emberalakot. 2009-ben még megvolt, úgyhogy egy kicsit meg is erősítettem... Lehet, hogy itt is valami hasonlóról van szó, de nem vagyok biztos abban, hogy az elmúlt hét évben átrajzolták volna...

Egyébként abban is lenne ráció, hogy mindig frissítsék a rajzot. Biztos van olyan csoport, akiknek érdeke, hogy ez jól látható legyen, és beszélni, írni lehessen róla...

Nota bene, monumentális szabadtéri fáraószoborról nem igazán tudok hirtelen, amelyiken látható festéknyomok lennének. Egy kivétellel, és az éppen a Nagy Szfinx...

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája: Ozireion
HozzászólásElküldve: 2011.03.08. 13:40 

Hát... Az hogy nem újkeletű, nálam azt takarja, hogy nem az utóbbi években került oda, de mostmár kicsit kételkedek...

Amint tudom, küldöm a képet HoremWebnek

Azért is írtam, hogy nyugodtan szedjétek le a fejem, ha szerintetek hülyeséget beszélek, de szerintem azt a rajzot mindíg felfrissítik...

Amennyire én tudom, a vörös színt a felvázolásokkor használták a freskókészítéskor..., utánna festették ki feketével. Elképzelhető , hogy a festék szabadtéren is megmaradjon, még akkor is, ha régebben az nem a szabadban volt. Példának vehetjük, azokat a monumentális fáraószobrokat, melyeken mind a mai napig látszik (igaz halványan), hogy festve voltak.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2011.03.08. 07:32 
Site Admin

:m-Htp:

Várom én is a képeket.
:oops: Azt elfelejtettem, hogy üdv :aws: a fórumon Anubisz.

"Amit néven nevezünk, léteznie kell. Azt, amit néven nevezünk, le kell írnunk.
Amit leírunk, arra emlékeznünk kell. És amire emlékezünk, az él.
Egyiptom földjén Ozirisz lélegzik."
HK - idézi Robert Bauval a Szfinx üzeneté-ben

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2011.03.07. 19:20 

Szia! Kiváncsi lennék, hogy mire alapozod, hogy nem újkeletű a rajz? És mit értesz azon, hogy újkeletű?
Ha elküldöd nekem a képeket, felteszem és belinkelem. (Küldj egy privát üzenetet, és megírom az e-mail címemet.)

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2011.03.03. 09:07 

Sziasztok!

Én megnéztem azt a képet, amelyiken az ozireionban talált vörös rajz van.
Amennyire tudtam, ki is nagyítottam, és azt az egyet biztosan állíthatom, hogy a rajz, nem újkeletű.
Bár én nem vagyok olyan okos, mint errefelé a többiek, de nem tudom, hogy feltűnt e hogy azon a képen többminden is van. Nyugodtan leszedhetitek a fejemet érte.
Az érdekes számomra, hogy az eredeti képen, színinvertáláskor vetem észre a többi rajzolatot, amit azért csináltam, hátha jobb vonalvezetésű képet kapok, és ezek a normál képen is látszanak.... Sajnos nem tudom feltenni a képet... :(
Mindazonáltal, remélem nem veszitek kontárkodásnak a dolgot. 8-[

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006.06.22. 08:46 
Site Admin

Pici keresgélés a neten és találtam egy oldalt, ahol felhasznált irodalomra hivatkozva írnak Bigge szigetéről.
Itt a link:
http://www.touregypt.net/featurestories/philae5.htm

Aki pedig nem tud angolul, annak itt egy fordításféle :D :
Bigge (Biggeh, Biga) az új Philae szigettől délre, míg az eredetitől egy kicsit nyugatra található. A Görög-római kor kezdetén úgy tekintettek a helyre, mint Ozirisz sírjára és a Nílus forrására. Úgy hitték, hogy a folyó a sziget alatti barlangokból ered. Egy különleges szentély állt a szigeten az ókori időkben, de a terület tiltott volt az emberek számára, ezért a görögök Abaton-nak, a "Tiltott helynek" nevezték.
Egy legenda szerint Ozirisz bal lába volt ezen a helyen eltemetve, miután fívére Széth feldarabolta a holttestét. Azt beszélték, hogy a temetkezési helyet 365 oltár vette körül, amelyre a papok minden nap tej-áldozatot helyeztek.
Bár eredetileg vallási szempontból Bigge jelentősebb volt, mégis elkerülték a templombővítések, helyette Philae fejlődött.
A sziget keleti oldalán találhatók egy kisebb templom maradványai.
10 naponta és egy évente ismétlődő ünnepségen Ízisz istennő szobrát átvitték Philae templomából Bigge szigetére, hogy meglátogassa férje sírját.

"Amit néven nevezünk, léteznie kell. Azt, amit néven nevezünk, le kell írnunk.
Amit leírunk, arra emlékeznünk kell. És amire emlékezünk, az él.
Egyiptom földjén Ozirisz lélegzik."
HK - idézi Robert Bauval a Szfinx üzeneté-ben

Vissza a tetejére

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 29 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3  Következő

Időzóna: UTC